Yükleniyor
Kesici Silah Koleksiyonu

Kesici silahlar kabza, balçak, namlu denilen kesici gövde ve kın olmak üzere dört ana parçadan meydana gelmektedir. Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı koleksiyonunda dönem itibariyle 20’nci yüzyıla ait kesici silahlar bulunmaktadır.

KILIÇLAR

Müze koleksiyonundaki mevcut tören kılıçlarının çoğunluğunu bahriye subaylarına ait kılıçlar oluşturmaktadır. Sim topuzları, balçakları ve el korkulukları olan tören kılıçlarının kabza bölümleri, dönemi ve milliyetine göre aslan başlı ya da helezonik sim tellerle süslenmiştir.

KUKRİ ve PALA

Kesici silah koleksiyonunda savaşın dehşet verici izlerini gözler önüne seren en önemli objelerden birisi Kukri'dir. Bu alet, Çanakkale Kara Muharebeleri’nde İngiliz ordusunda yer alan sömürge askerlerinden Gurkhalar tarafından kullanılmıştır. Kukri’nin en önemli özelliği kesici kısmın kabzaya doğru kavisli olmasıdır.

Pala 17’nci yüzyıldan itibaren kılıçlarda yeni bir form olarak ortaya çıkmıştır. Pala adı verilen bu yeni kılıç tipinin en belirgin özelliği, namlunun kısa, enli ve uca doğru genişleyerek sonuçlanmasıdır. Kabza kaplaması kemik veya boynuzdan olup, kabza başı iridir. Balçak uzun ve dik kollu kolların uç kısmı topuz formlu olarak sonuçlanmaktadır. Pala namlusunun her iki yüzünde de enli birer kan oluğu vardır.

MEÇ

16’ncı ve 17’nci yüzyılların en popüler kılıç tipleri “epe” ve “meç” ’tir. 18’inci yüzyıldan itibaren kılıçların genel görünümlerinde belirgin bir küçülme başlamıştır.

Müzemiz koleksiyonunda muhtelif dönemlere ait meçler bulunmaktadır.

YATAĞAN

16’ncı yüzyılın ikinci yarısında Osmanlı Devleti topraklarında ortaya çıkan yatağan, gerek formu gerek fonksiyonu açısından kesici silahlar arasında özel bir yere sahiptir. Osmanlı ordusunda çoğunlukla Yeniçeriler ve Leventler tarafından yaygın olarak kullanılan kesici bir silahtır. Yatağanlar genellikle kın içerisinde ve beldeki kuşak arasında taşınırdı. Kılıç türlerinden biri olan yatağan, dönemine göre üzeri altın ve gümüş işlemeli olup, çelikten yapılmış yatağan namlusu keskin içbükey formlu ve tek ağızlıdır.