Yükleniyor
İç Kale

1.Kat Çanakkale Muharebeleri’nde kullanılan çeşitli silah ve askeri malzemelerin sergilenmesinin yanı sıra, Binbaşı Haydar Mehmet ALGANER tarafından Düztepe’de çekilen Mustafa Kemal ATATÜRK fotoğrafı ve fotoğrafı çeken makine en kıymetli emanetimiz olarak bu katta sergilenmekte ve muharebe süreci maketler ve sinevizyon ile anlatılmaktadır. 

Sergide yer alan ve Çanakkale Muharebeleri sırasında kullanılan tüfek periskobu nadir eserlerimiz arasında yer almaktadır. Ayrıca kale 1. katta sergilenmekte olan orijinal tüfek periskobunun çalışma prensibini kale 2. katta bulunan periskop gözetleme alanında deneyimlemek mümkündür. Bunun yanında müzecilik uygulamaları kapmasında “HANDS ON” diye ifade edilen, engelli ziyaretçilerin dokunarak hissedebilme ve çocuk ziyaretçilerimizin dokunarak öğrenebilme ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla sergi objelerinden örneklerin replikalarından oluşan bir bölüm bulunmaktadır.

2.Kat  Türk Deniz Harp Tarihi’nin gelişim süreci, I. Dünya Savaşı cephe ortamı canlandırması ve hastane gemileri anlatılmaktadır.

Katta ayrıca; Büyük Türk Denizcisi Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa için düzenlenmiş bir salon bulunmaktadır. Çanakkale Muharebeleri sırasında Mayın Grup Komutanı olarak görev yapmış olan Binbaşı Nazmi Bey tarafından tutulmuş olan ve 4 adet ajandadan oluşan orijinal günlükler, koleksiyonumuzun en kıymetli parçalarındandır.

3.Kat Ressam Fehmi Korkut ULUĞ’a ait Çanakkale Muharebeleri’nden Kurtuluş Savaşı sonuna kadar olan dönemi yansıtan resim koleksiyonu sergilenmektedir.